Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
16 grudnia 2024Świąteczne warsztaty i kolędowanie przed toruńskim urzędem marszałkowskim [ZDJĘCIA]

Przed urzędem marszałkowskim zapanował iście świąteczny nastrój. W niedzielę (15 grudnia) podczas kolędowania z marszałkiem Piotrem Całbeckim rozświetliła się choinka.
– Zbliżają się najpiękniejsze święta w naszej tradycji, wypełnione miłością i rodzinnym ciepłem – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Niech te dni upłyną państwu w zdrowiu i spokoju oraz przyniosą wytchnienie od codziennych trudów.
Punktualnie o godz. 15 spod pomnika Kopernika w Rynku Staromiejskim ruszyła ulicami starówki świąteczna parada orkiestry dętej ze Złejwsi Wielkiej. Towarzyszyli jej święty Mikołaj, szczudlarze i mieszczanie w tradycyjnych strojach.
Świąteczne warsztaty i kolędowanie przed urzędem
Na placu przed siedzibą władz samorządowych zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu orkiestry dętej ze Złejwsi Wielkiej, Asi Czajkowskiej, Mateusza Wiśniewskiego i Sary Pach. Na młodszych i starszych uczestników czekały warsztaty tworzenia świątecznych ozdób i kartek oraz dekorowania pierników. Nie zabrakło świątecznych spektakli dla całych rodzin oraz – tradycyjnego już – pieczenia pierników według przepisu marszałka województwa.
CZYTAJ TAKŻE: Stolice województwa w świątecznym klimacie [ZDJĘCIA]
Punktem kulminacyjnym świętowania było włączenie lampek na choince, która rozbłysła tysiącem kolorowych świateł i ozdób.
Przed urzędem można również oglądać rzeźbioną szopkę i kalendarz adwentowy.
Przepis na świąteczne pierniki marszałka Piotra Całbeckiego
Składniki:
- 16 szklanek mąki wrocławskiej,
- 3-5 szklanek cukru – porcje cukier/miód można zmienić na korzyść miodu,
- 1 kostka palmy,
- ½ kg miodu,
- 4 jajka,
- 3 paczki korzeni,
- 3 dkg sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia (można to i to),
- 4 łyżki cukru na karmel + ½ szklanki wody dla ciemnego ciasta więcej karmelu nawet 2x.
Przygotowanie:
- mąkę, cukier, całe jajka i soda/proszek do pieczenia dobrze wymieszać (najpierw mąka z cukrem i sodą, a następnie jajka)
- miód, margarynę i korzenie zagotować
- przygotować karmel (cukier przypalony i woda), karmel i miód zagotować, odstawić do ostudzenia – dodać do mąki, dobrze wygnieść
- ciasto odstawić w chłodne miejsce na 2 dni
- ciasto rozwałkować, wyciąć z foremki, piec w rozgrzanym piekarniku (uważać, aby nie spalić)
- pierniki są najlepsze jeszcze ciepłe lub po tygodniu.
- lukier: cukier z wodą mieszać na gorąco, aż będzie biały, dodawać octu, można także zmieszać z kakao.
Przyprawy: cynamon, imbir, goździki, kardamon, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, pieprz, anyż, kolendra, liście laurowe, papryka ostra i słodka, gorczyca, majeranek, kminek, kakao, cykoria, oregano, wanilia.